Apartman - Site - İş Merkezi Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
18.04.2024 - Perşembe
Kira Kadar Aidat

Uluslararası emlak bilgi bankası REIDIN ilk kez markalı projelerdeki aidatları araştırdı. Türkiye genelinde konutların aidat bedelleri metrekare başına 13 kuruş’dan başlayıp, 13 lira 16 kuruş’a kadar çeşitlilik gösteriyor. Buna göre 100 metrekarelik bir evin aidatı bu projelerde 1.316 lirayı yani ev kirasını buluyor. Markalı konut projelerinde sunulan ve 5 yıldızlı otelleri aratmayan hizmetler, sosyal donatılar, peyzaj alanları, güvenlik ve akıllı ev teknolojileri sadece daire fiyatlarını etkilemiyor, kira tutarındaki aidatları da beraberinde getiriyor.

Bölge ve hizmet etkili rapora göre, Türkiye'de en yüksek aidat bedelleri İstanbul'daki projelere ait. İstanbul'da metrekare başına 21 kuruş aidat ödenen proje de var, 13,16 lira ödenen de var. Bu fark, ilçelerin satış ve kira fiyatlarıyla paralellik gösteriyor. Fiyatların halihazırda yüksek olduğu ilçelerde, aidatlar da yükseliyor. Aidat değerleri lokasyona, sosyo ekonomik seviyeye, konut fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterirken, projede sunulan hizmetler de farkın açılmasına neden olabiliyor.

Örneğin bazı projelerde yalnızca sosyal alanlar ve güvenlik için ücret ödenirken, bazılarında vale, concierge, akıllı ev hizmetleri de devreye girebiliyor. İstanbul'un iki yakasındaki pro jelerde bile fiyat farkı ortaya çıkıyor. Anadolu yakasında metrekare başına aidat bedeli 21 kuruş ile 7,54 lira arasında değişirken, Avrupa yakasında 25 kuruş ile 13,16 lira arasında seyrediyor. İstanbul'da en yüksek aidat bedelinin ödendiği ilçe ortalama 5,6 liralık fiyatıyla Beşiktaş olurken, onu Şişli ve Kadıköy izliyor. En düşük aidat bedeli 1,02 lira ile Güngören'de görülüyor. Rapor, İstanbul'un dışında Ankara ve İzmir'i de kapsıyor.

Sunulan rapora göre,

Türkiye'deki en düşük aidatlar Ankara'daki projelere ait. Ankara'da en düşük aidat bedeli 13 kuruş olurken, en lüks projelerde oturanlar metrekare başına 9,44 lira ödüyor. İzmir'de de durum çok farklı değil. İzmir'de metrekare başına en düşük aidat bedeli 25 kuruş olurken, en yükseği ise 4,01 lirayı görüyor.

TÜRKİYE genelindeki markalı konutlarda 100 metrekarelik bir konutun aylık ortalama aidat bedeli 150 lira ile 210 lira arasında değişiyor. Aidat bedelleri İstanbul Anadolu yakasında ortalama 210 lira, Avrupa yakasında 200 lira. İstanbul ilçeleri için hesaplanan metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Güngören 1,02 TL/m2 ile en düşük değere sahipken, 5,6 TL/m2 ile Beşiktaş en yüksek aidat ortalamasına sahip ilçe oldu. Özellikle Boğaz aksında bulunan ilçelerde rayiç değerlerde olduğu gibi aidat değerleri de çeperlere oranla yüksek çıktı. Diğer şehirlerde ise durum; Ankara'da 120 lira, İzmir'de ise 150 lira olarak ödeniyor. A sınıfı projelerde aidat bedeli en yükseğe çıkıyor.

Kaynak : REIDIN

Sıkça Sorulan Sorular
Sorun Cevaplayalım
Sorunuz gönderiliyor, lütfen bekleyiniz...
Tekrar Dene
GÖNDER